ETKİNLİK KATILIM YÖNERGESİ

İçindekiler:
1-Sistem Gereksinimleri
2-Katılım Yöntemleri ve Alternatifler


1-Sistem Gereksinimleri:

            A.Yazılım:
 

Eğitimlere katılabilmek için bir defaya mahsus Zoom uygulamasını kurmanız gereklidir. Uygulama önceden yüklü olsa dahi tekrar kurulum yaparak uygulamayı güncel sürüme yükseltmeniz önerilir.


Windows, MAC ve Android işletim sistemli cihazlarınız için:

zoom.us/download adresinden “Zoom Client for Meetings” uygulamasını indirip kurmanız yeterlidir.

IOS(Iphone) cihazlarınız için:

zoom.us/download adresinden veya AppStore üzerinden “Zoom Cloud Meetings” uygulamasını indirip kurmanız yeterlidir.

Not: Zoom üyeliğinizin bulunması zorunlu değildir.

         B.Donanım:

-Etkinliği dinleyebilmek için ses çıkış aygıtı,
-Kamera (Konuşmacılar için)
-Mikrofon (Konuşmacılar için zorunlu, dinleyiciler için opsiyonel)
-Kesintisiz internet bağlantısı

Not: Ekran paylaşımı aracılığıyla aktarılan içerikleri rahat bir şekilde okuyabilmek için, etkinliğe katılım aracı olarak masaüstü/dizüstü/notebook bilgisayar veya büyük inç tablet tercih etmeniz önerilir.

 

2-Katılım Yöntemleri ve Alternatifler:

İlgili etkinliğe Zoom ile katılmanın iki alternatif yolu bulunmaktadır. Birincisi, Webinar Kayıt Formu doldurarak katılım, ikincisi de Zoom ID ve Şifresi aracılığıyla katılımdır.


A. Webinar Kayıt Formu Doldurarak Katılım

Önemli Not: Zoom hizmetleri İngilizce sunulduğu için, kayıt formu, Zoom uygulama arayüzü ve    katılım/hatırlatma mailleri İngilizce olarak gelecektir. Gelen e-postaları tarayıcınız veya e-posta sağlayıcınız aracılığıyla Türkçe’ye çevirebilirsiniz. İlgili alanların kullanımı ilerleyen paragraflarda anlatılmıştır.

 

Sizlere iletilecek linkler aracılığla ilgili etkinliğin kayıt formlarına erişebilirsiniz. Forma tıkladıktan sonra:

-isim(first name),
-soyisim(last name),
-e-posta adresi(e-mail address) ve
-e-posta adresi doğrulama (confirm e-mail address)

alanlarını doldurunuz. İlgili alanları doldurduktan sonra “Register” butonuna tıklayarak eğitime kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.


Kaydınızı gerçekleştirdikten sonra, aşağıdaki görselde örneği verilen “Add to calendar” butonunu kullanarak eğitimi elektronik takviminize kaydedebilirsiniz.

Aşağıdaki görselde “Please click this URL to join” seçeneğinin yanında bulunan link, kayıt sonrası size ait şahsi davetiyenizdir. Aynı link, e-posta adresinize de gönderilecektir. Bu linke eğitim saati geldiğinde tıklayarak doğrudan Zoom oturumuna katılım sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki görselde “Please click this URL to join” seçeneğinin yanında bulunan link, kayıt sonrası size ait şahsi davetiyenizdir. Aynı link, e-posta adresinize de gönderilecektir. Bu linke eğitim saati geldiğinde tıklayarak doğrudan Zoom oturumuna katılım sağlayabilirsiniz.

01.jpg

Yine katılım formunu doldurmanızı takiben, ilgili etkinliğin başlığıyla tarafınıza otomatik olarak e-posta iletilecektir.

Bu e-posta içerisinde bulunan: - “Add to Calendar” linklerine tıklayarak, eğitimi elektronik takviminize ekleyebilirsiniz. -Kaydınız tamamlandıktan sonra ve etkinlik günü ve saati geldiğinde, e-posta içerisinde bulunan “Click Here to Join” linkine tıklayarak doğrudan webinara katılım sağlayabilirsiniz. Not: Doğrudan katılım linklerine tıklandığında, aşağıdaki görseldeki “Zoom Meetings adlı uygulamayı aç” butonuna tıklayarak tarayıcınızın Zoom’u çalıştırmanıza izin vermeniz gerekir.    

02.jpg

B. Zoom Uygulamasını Kullanarak Zoom ID/Şifre ile Katılım

Zoom ID ve Şifre kullanarak katılım sağlamak için cihazınızda Zoom uygulamasını çalıştırın. Ardından bilgisayar kullanıyorsanız “Join”, mobil cihaz kullanıyorsanız “Join a Meeting” butonuna tıklayın.

03.jpg

Bilgisayar görünümü                                     

Mobil görünüm

İlgili etkinliğe ait Zoom ID girin, ardından adınızı ve soyadınızı yazın. Bilgileri sağladıktan sonra “Join” butonuna tıklayın.

04.jpg

Bilgisayar görünümü                                     

Mobil görünüm

İlgili etkinliğe ait Zoom şifresini girin ve bilgisayarınızdan “Join Webinar”, mobil cihazınızdan  “Ok” butonuna tıklayın

05.jpg

Mobil görünüm

Bilgisayar görünümü                                     

E-Mail adresinizi de sağladıktan sonra bilgisayarınızdan “Join Webinar”, mobil cihazınızdan ise “Ok” butonuna tıklayarak katılımınızı gerçekleştirin.

06.jpg

Bilgisayar görünümü                                     

Mobil görünüm